Milan Lasica nám na Sviatok všetkých svätých poslal List do vetra

V stredu, 1. 11. o 9.00 hodine, na Sviatok všetkých svätých, mala prieč slovenskými rádiami premiéru nová skladba Milana Lasicu, List do vetra. Pochádza z dlho utajovaného projektu Básnenie, o ktorom nevedeli ani najbližší Milana Lasicu.

„Píšem Vám tento list do jesenného temna, aby ste neplakali do tichej noci pre mňa,“ sú úvodné slová básne List do vetra, ktorej autorom je Miroslav Válek. Je to zhudobnený dopis, ktorý tu Lasica zanechal pre svojich blízkych, priateľov, kolegov a všetkých tých, ktorí ho mali radi, a nestihli sa s ním v júli 2021 rozlúčiť.

Projekt Básnenie vznikol počas nahrávania piesne Predstavujem si krajinu, ktorá bola venovaná spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. „Jeho prístup k práci ma natoľko očaril, že zhruba mesiac po zverejnení piesne som mu zavolal znovu a povedal mu, že by som s ním naďalej rád spolupracoval. Pousmial sa. Vedel som, že má rád poéziu a preto som mu navrhol: „Pán Lasica, čo keby sme, tentokrát, zhudobnili Vám blízke básne, ktoré by ste následne naspievali?“ – „Povyberajte ich a potom sa mi ozvite,“ odvetil Lasica a zložil telefón. Od toho momentu som intenzívne chodil po knižniciach, antikvariátoch, kníhkupectvách… a pátral po vhodných básňach“, spomína na začiatok spolupráce s Milanom Lasicom, autor projektu Básnenie, Marek Kučera.

Celé nahrávanie prebehlo v apríli a máji roku 2021, bolo prísne utajené – dokonca aj Lasicova rodina sa o ňom dozvedela až po jeho smrti. S Lasicom totiž mali gentlemanskú dohodu – kým projekt nedokončia, nikomu o ňom nepovedia. V projekte Básnenie, hlavný protagonista, Milan Lasica, cez poéziu slovenských autorov s úprimným vedomím vlastnej pominuteľnosti, reflektuje svoj život.

Videoklip nakrúcali s Mirom Remom. Oslovili Lasicových najbližších a pozvali ich do priestoru nahrávacieho štúdia, v ktorom album vznikal. Tam im jeho List osobne odovzdali. Za tými, ktorí nemohli prísť na Slovensko, vycestovali do Prahy, Brna, Třebíče… nakrúcali deväť dní.

Lasicov nový album vyjde v priebehu budúceho roka v dvoch špeciálnych formátoch – ako kniha s CD a ako vinyl s meniteľným obalom LP. Bude obsahovať 11 skladieb, 11 básní, 11 obrazov a rôzne fotografie. Jeho fanúšikovia ho však môžu získať už dnes prostredníctvom crowdfundingovej kampane a svojou podporou sa tak stať súčasťou tohto projektu.

Okrem albumu vyjde aj atraktívny zberateľský kúsok – limitovaný 7“ singel List do vetra s podpisom Milana Lasicu vygravírovaným priamo na platni. Obal k singlu je fotografiou obrazu, ktorý vytvorila Jarmila Mitríkova s Dávidom Demjanovičom na Válkovu báseň.

Videoklip MILAN LASICA – LIST DO VETRA https://www.youtube.com/watch?v=aKvSroWrjd4

Viac o projekte na: www.basnenie.com

Zdroj: tlačová správa

PIATKOVÝ VEČER NA ŠÍRAVE S DJ. ROBINOM 

20:00 – 22:00

REKLAMA V RÁDIU ŠÍRAVA

Potrebujete rýchlo a cielene osloviť Vašich existujúcich aj potenciálnych klientov ?

Zisti viac

PODUJATIA A AKCIE

MUSIC TERRACE SESSION 2023

Náš tím

Katka

Moderátorka

Lenka

Moderátorka
Programová riaditeľka

Lucia

Moderátorka

Majo

Moderátor

Matej

Moderátor

Matúš

Moderátor

Michal

Moderátor

Patrik

Moderátor

Števo

Reklamné oddelenie

Dagmar

Reklamné oddelenie

Stanka

Asistent

DJ. Robin

Piatkový večer na Šírave

Kontakt

www.radiosirava.sk

Hollého ulica 1, 07101 Michalovce

studio@radiosirava.sk

Reklamné odelenie:

  • Štefan Pokoželec: +421 917 699 084
  • Dagmar Poláková: +421 919 195 558
  • 056/270 08 77