DEADLINE – rodinný festival o kolobehu života a smrti v Košiciach

Kedy? 28. októbra 2023

Kde? Tabačka Kulturfabrik, Košice

DEADLINE je festival o kolobehu života a smrti, ktorý pri príležitosti 10. výročia svojho založenia organizuje občianske združenie Kolobeh života. Bude sa konať 28. októbra 2023 v košickej Tabačke  inak: rešpektujúco aj veselo, edukačne aj umelecky, spoločne s odborníkmi a umelcami.

DEADLINE festival o kolobehu života a smrti, inšpirovaný mexickou kultúrou oslavy smrti, je prvý rodinný festival, ktorý chce komunikovať tabuizované a náročné témy súvisiace so zomieraním a smrťou jemnou, láskavou, citlivou a rešpektujúcou rečou umenia a hry. Prijať stratu blízkeho nám pomôžu náročné témy, ktorým sa festival venuje v edukačnej sekcii. Môžete sa zúčastniť diskusií na tému zomieranie, smrť, rozlúčka a smútenie. Je to spôsob ako sprístupniť túto problematiku nielen dospelým, ale aj deťom. K tomu slúži aj jedlo, aby táto náročná problematika – stretnutie s našou smrteľnosťou – bolo stráviteľné pre všetkých. Odborníci v OZ Kolobeh života už 10 rokov sprevádzajú smútiacich po strate blízkeho. Spravujú tri veľké online svojpomocné skupiny pre ľudí po strate, s veľkým úspechom organizujú terapeutické pobyty a tábory, vydávajú rôzne publikácie.

 Festival ponúka energiu prijatia a vďačnosti

Po strate blízkeho býva človek plný smútku, hnevu a negatívnych emócií. Preto po rokoch práce so smútiacimi po strate blízkeho Kolobeh života pripravil jedinečný koncept festivalu, v ktorom sa bude môcť ktokoľvek dotknúť ťažkých tém spojených so zomieraním, smrťou a smútením inak, ako sme zvyknutí. Počas soboty 28. októbra 2023 bude vo všetkých priestoroch košickej Tabačky Kulturfabrik program v štyroch sekciách – edukácia, umenie, hra, jedlo. Cez všetky zmysly, pre všetky vekové skupiny, odborníkov i verejnosť môžete zažiť energiu prijatia napriek strate blízkeho človeka.

Otvárame ťažké témy príjemným spôsobom

  1. ročník festivalu DEADLINE o kolobehu života a smrti chce otvoriť cestu premene našej spoločnosti, v ktorej je zatiaľ téma smrti prevažne tabuizovaná, bulvarizovaná a strašidelná a nadviazať na múdrosť našich predkov. Smrť je súčasťou života a dá sa na ňu pozerať rôznymi spôsobmi. Na festivale budú odborníci z úplne odlišných názorových a profesijných oblastí týkajúcich sa v konečnom dôsledku nás všetkých – konca nášho života. Festival končí v sobotu večer krstom dvoch kníh na koncerte Petra Lipu & Band.

Program festivalu:

V sekcii EDUKÁCIA budú tieto diskusie:

  • TÉMA „Duševné zdravie, strach, smrť“, diskutujúci: Martin Knut, zakladateľ Ligy za duševné zdravie, Katarína Nádaská, etnografka, Ľubomíra Romanová, prednostka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny.
  • TÉMA „Zomieranie“, diskutujúci: Jana Gorst, dula pre umierajúcich, Juraj Jordán Dovala, husitský biskup, Jana Červenákova, zakladateľka stránky www.zomieranie.sk.
  • TÉMA „Obrady poslednej rozlúčky“, diskutujúci: Marek Kandráč, moderné pohrebníctvo, Kristína Dubajová, slovanské alternatívne obrady, Andrea Uherková, eko pohrebníctvo.
  • TÉMA „Smútenie“, diskutujúci: Jana Pitková, etnografka a zakladateľka Kolobehu života, smútková poradkyňa, Miroslava Hunčíková, zakladateľka Svetielka nádeje pre deti z onkológie, Lucia Kubíny, zakladateľka Tanana pre rodičov pri strate dieťaťa.

Pripravené sú aj osobné stretnutia s ľuďmi so skúsenosťou so stratou vo festivalových priestoroch pod názvom ŽIVÁ KNIŽNICA.

V sekcii UMENIE je pripravených množstvo umeleckých workshopov, prezentácií aj autorské bábkové divadlo Medzi nebom a zemou pre deti aj dospelých.

V sekcii HRA pre prvý ročník festivalu DEADLINE Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA zapožičal časť výstavy „Hravá hlava“, plnú interaktívnych prvkov.

V sekcii JEDLO, ktoré považujeme za dôležitú súčasť obradu poslednej rozlúčky, ponúkneme nielen stravu v mexickom štýle, ale aj naše venčeky, rakvičky či zdobené perníky.

Viac informácii na webe:   https://www.kolobehzivota.sk/festival/

ZDROJ: Tlačová správa

PIATKOVÝ VEČER NA ŠÍRAVE S DJ. ROBINOM 

20:00 – 22:00

REKLAMA V RÁDIU ŠÍRAVA

Potrebujete rýchlo a cielene osloviť Vašich existujúcich aj potenciálnych klientov ?

Zisti viac

PODUJATIA A AKCIE

MUSIC TERRACE SESSION 2023

Náš tím

Katka

Moderátorka

Lenka

Moderátorka
Programová riaditeľka

Lucia

Moderátorka

Majo

Moderátor

Matej

Moderátor

Matúš

Moderátor

Michal

Moderátor

Patrik

Moderátor

Števo

Reklamné oddelenie

Dagmar

Reklamné oddelenie

Stanka

Asistent

DJ. Robin

Piatkový večer na Šírave

Kontakt

www.radiosirava.sk

Hollého ulica 1, 07101 Michalovce

studio@radiosirava.sk

Reklamné odelenie:

  • Štefan Pokoželec: +421 917 699 084
  • Dagmar Poláková: +421 919 195 558
  • 056/270 08 77